OSD -->
جمعه 06 فروردين 1400 ساعت 17:17

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که یک نوزاد کوچک تا چه اندازه در رابطه با مسائل مختلف می‌داند و فکر می‌کند و یا این که یک کودک نوپا توانایی حل چه نوع مشکلاتی را دارد و چه نوع مشکلاتی را نمی‌تواند حل کند؟ 

 

افرادی هستند که به مطالعه و بررسی این نوع سوالات و سوالات دیگری از این دست می‌پردازند تا دریابند که کودکان برای رشد معمولی و طبیعی به چه چیزی نیاز دارند

 

منظور از رشد و پرورش چیست؟ از یک منظر بسیار پایه‌ای، منظور از رشد در انسان‌ها فرآیندی است که همه ما طی می‌کنیم و این امکان را به ما می‌دهد که کارهای پیچیده‌تری انجام داده و به ایده‌های پیچیده‌تر و باز هم پیچیده‌تری فکر کنیم.

روان‌شناسی آمریکایی با نام آبراهام مزلو  معتقد بود که انسانها نیازهای مختلفی دارند که می‌توان آنها را در سطوح مختلفی سازمان‌دهی کرد. او بر این باور بود که این سطوح مانند طبقات یک ساختمان هستند. بنابراین شما باید سطوح پایین‌تر را پیش از سطوح بالاتر بسازید، به این معنا که افراد پیش از آنکه به عشق، احترام و شانس ابراز خلاقیت نیاز داشته باشند، به غذا، آب و سرپناه نیاز دارند.

روانشناسان دیگر دریافتند که این موضوع ممکن است حتی در رابطه با کودکان بسیار کم سن و سال نیز صادق نباشد. آنها پی‌بردند که کودکانی که غذا و سرپناه و محیطی امن برای زندگی در اختیار داشتند، در صورتی که در زمان نوزادی خود نوازش عاشقانه و مهربانانه دریافت نمی‌کردند باز هم با همین خوبی و سرعت پرورش نمی‌یافتند.